Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научно докажано - ТВ влијае на животниот век

Научниците од Австралија по неколку научни трудови дошле до заклучок дека еден час поминато гледање телевизија го скратува животот на еден човек за 22 минути. Луѓето кои седат секој ден пред ТВ екранот повеќе од 6 часа, во просек живеат 5 години помалку. Во исто време, научниците забележуваат дека видот на екранот, квалитетот на сликата и другите технички параметри не играат улога.

Со цел да се извлечат такви заклучоци, научниците не само што спроведоа неколку практични студии, туку и ја анализираа работата на нивните колеги на оваа тема, бидејќи претходно се претпоставуваше негативното влијание на телевизијата врз здравјето. Научниците ги земаа предвид податоците во врска со начинот на живот, времетраењето, клиничките индикатори. По извршената детална анализа на податоците, беше откриено дека редовното долгорочно гледање на телевизорот го има истиот негативен ефект врз човечкото тело како пушење.

Поради оваа изјава не се само клинички индикатори. Значи љубовниците да го поминат времето пред телевизорот водат седентарен животен стил. Често ова поминување е придружено со неконтролирана потрошувачка на штетна храна и газирани пијалоци. Таквите фактори доведуваат до развој на проблеми во гастроинтестиналниот тракт, кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа, значително го зголемува ризикот од дијабетес , дебелина , метаболички нарушувања.

Според научниците, еден час или два пред телевизорот го намалува бројот на здрав живот за 22 минути. Дневно трошење слободно време на овој начин, според негативното влијание, е еднакво на една пушена цигара. Затоа, научниците забележуваат дека е многу поповолно за здравјето активно да го поминува слободното време, особено ако едно лице има седечка работа.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .