Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле причините за ненадејна главоболка.

Научниците открија неколку причини поради кои луѓето имаат синдром на ненадејна смрт. Како резултат на практични истражувања, беше откриено дека постојат пет причини кои можат да предизвикаат главоболка и кои, како по правило, лицето не обрнува внимание. Треба да се забележи дека развојот на главоболки со таква етиологија исто така може да предизвика мигренски напади.

Според лидерот на тимот, ваквата патолошка состојба била воспоставена по набљудување на мажи и жени кои се жалеле на редовни главоболки.

Значи, беше откриено дека носењето тешка вреќа на нејзиното рамо може да биде причина за главоболка кај жените. Покрај тоа, за да предизвикаат напад може да се вежба во салата при подигнување на тежок товар, ако дишењето не се достави правилно.

Оваа ситуација, научниците се објасни со фактот дека за време на покачен товар нормалната циркулација на крвта е нарушена, што, на крајот, може да доведе до развој на главоболка или мигренозен напад.

Исто така, научниците открија дека седечкиот начин на работа е често проследен со силни главоболки. Ваквите напади се предизвикани од кршење на нормалната циркулација на крвта во телото. Ова, исто така, може да се припише на честите будење во ноќта, нарушување на спиењето.

Што се однесува до употребата на лекови против болки, тие само привремено можат да ги ублажат симптомите. На крајот од мандатот на лекот, главоболката се враќа, но во поинтензивен израз.

За да се спречат ваквите напади може да биде, ако сте повеќе внимателен на нивното здравје, велат научниците. Затоа, неопходно е правилно да се формулира диета, одмор, и да не се користат лекови без основна потреба.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .