Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пивото може да доведе до рак на простата

Група научници од државата Викторија, по неколку практични студии заклучија дека систематската потрошувачка на пиво може да доведе не само до мачни нарушувања, туку и до зголемен ризик од развој на рак, особено ова е рак на простата .

Како точно овој вид на алкохол влијае на развојот на ракот сеуште не е воспоставен. Сепак, научниците се уверени дека потрошувачката на дури 0,3 пиво не е силен бренд може да доведе до такви патологии. Треба да се напомене дека научниците претходно анализирале други научни трудови на оваа тема и најдоа прилично сериозна грешка во нив. Покрај тоа, експертите ја анализирале историјата на медицината и историјата на мажите кои биле дијагностицирани со рак на простата до еден степен или друг.

Во принцип, добро е утврдено дека алкохолот може да доведе до развој на одредени онколошки болести, вклучително и оние поврзани со гастроинтестиналниот тракт. Поради оваа причина, научниците препорачуваат луѓето кои сметале дека дневната потрошувачка на пиво не е опасна за да го преиспита својот став кон ова.

Покрај тоа, научниците се сомневаат во ефектите на некои лекови за рак. Во повеќето случаи, тие не гарантираат целосно опоравување од рак и продолжување на виталната активност на пациентот само за кратко време. Сепак, треба да се забележи дека станува збор само за лекови кои биле одобрени пред 10 години и повеќе.

Лекарите велат дека внимателното внимание на нивното здравје може, ако не целосно го исклучи развојот на кој било онколошки процес, тогаш значително да го намали ризикот од неговиот развој. Исто така, не заборавајте за навремено медицинско испитување на релевантни специјалисти.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .