Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сирење со мувла ќе помогне да се забави процесот на стареење.

Според резултатите од истражувањето спроведено од група британски научници, откриено е дека синото сирење може да го забави процесот на стареење. Ваквите позитивни квалитети се должат на фактот дека синото сирење ја вклучува супстанцијата на спермимидин. Треба да се напомене дека оваа супстанција е формирана само во овој млечен производ. Сепак, научниците истакнаа дека прекумерната потрошувачка на овој производ може да доведе до други негативни фактори.

Практични студии беа спроведени на лабораториски глувци. Значи, биле создадени две групи глодари. Sperimidine беше додаден во храната редовно, додека други не ја добиле оваа супстанца. Во текот на истражувањето беше утврдено дека групата на експериментални глодари, кои систематски ја примаа оваа супстанца за храна, живееја многу подолго од онаа што јадеше редовна храна, без вакви адитиви.

Дејството на спермидинот се должи на фактот дека ги отстранува токсините и штетните материи од телото, а со тоа го забрзува процесот на обновување на клетките. Како резултат на овој процес, животниот циклус на клетката значително се зголемува, што на крајот го успорува процесот на стареење.

Освен фактот што оваа супстанција го успорува процесот на стареење, редовната потрошувачка на сирење од оваа сорта во оптимална количина ќе помогне да се ослободат од кардиоваскуларните болести и е одлична превенција на болести од овој тип. Ова е особено точно за постарите луѓе, бидејќи на нивната возраст се зголемува ризикот од развој на мозочен удар и срцев удар .

Лекарите, исто така, забележуваат дека само здрав начин на живот и правилна исхрана ќе помогне да се спречат болестите и да се забави процесот на стареење. Покрај тоа, не треба да заборавиме на навремениот медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .