Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кинеските научници успеаја да ги променат гените

Група научници од Универзитетот во Шангај, во рамките на лабораториските студии, спроведоа прилично интересен експеримент, поради што успеаја да го сменат генот на лице кое страда од онколошко заболување.

Како дел од практичната студија, модифициран ген беше воведен кај пациент со рак. Во моментов, научниците го следат развојниот процес. Се претпоставува дека на овој начин е можно да се запре развојот на онколошкиот процес и целосно да се елиминира нејзиниот развој во иднина.

Научниците успеале да ги извлечат имуните клетки од крвта на пациентот за онкологија. Потоа, преку модерната технологија, научниците едноставно го "исклучија" генот, кој е одговорен за кодирањето на протеините, што, пак, им овозможува на клетките на ракот да се размножуваат. После тоа, веќе модифицираните клетки се враќаат во телото на пациентот.

Треба да се напомене дека во моментот научниците не можат да дадат никакви недвосмислени предвидувања во врска со развојот на онколошкиот процес понатаму. Според нивната претпоставка, за целосно опоравување, пациентот ќе треба да спроведе повеќе од една таква инјекција. Затоа, во плановите на научниците во блиска иднина да се повтори постапката за воведување на модифицирани гени.

Во оваа фаза на истражување, научниците сугерираат дека три такви манипулации ќе бидат доволни за пациентот целосно да се ослободи од рак. Сепак, треба да ја земете во предвид општата историја на пациентот, состојбата на имунолошкиот систем.

Според статистичките податоци, ракот најчесто е причина за смрт, дури и ако се спроведе сеопфатен третман. Исто така, треба да се забележи дека во овој момент во светот сеуште не измислиле лек кој може да убие клетки на ракот и да го спречи развојот на метастази во иднина.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .