Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Во блиска иднина, мажите ќе имаат деца сами.

Според претпоставките на научниците, за 5-10 години, самите мажи ќе можат да носат и да раѓаат бебе. Истражувачите дојдоа до такви заклучоци откако успеаја да извршат успешна операција за трансплантација на матката кај една жена. Според нив, такви оперативни настани може да се одржат во блиска иднина и за мажите. Се разбира, не може да се зборува за независно породување. Во овој случај, царски рез ќе се користи.

Во моментов, научниците спроведуваат само теоретска работа во оваа насока. Се претпоставува дека ваквите операции ќе се вршат само со млади мажи постари од 35 години. Ова се должи на фактот дека за операцијата треба да помине долг тек на подготовка, која исто така се состои од земање хормони. Треба да се напомене дека хормонската терапија ќе се користи по трансплантацијата на матката. Можноста за зачнување на дете, со успешна операција, доаѓа веќе по истекот на 7-8 месеци. Сепак, премногу е рано да се направат точни предвидувања во овој случај, бидејќи практично истражување во оваа област сè уште не е извршено.

Научниците забележуваат дека во текот на изминатите 5 години, абдоминалната хирургија скокна напред, па затоа таквите операции се само прашање на време. Според лекарите, адаптацијата на матката во абдоменот кај мажите ќе се одвива без отфрлање. Во моментов, научниците работат на проучување на можните промени во хормоналната поза кај мажите, развојот на трудот во машкото тело.

Ако таквите операции се успешни, тоа ќе им овозможи на многу парови да го имаат своето бебе, без употреба на скапи процедури на ИВФ или донаторска сперма. Сепак, треба да се разбере дека процесот на трансплантација на матката е неповратен и ќе бара внимателна подготовка.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .