Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Подоцна, мајчинството ја подобрува функцијата на мозокот.

Овие наоди дојдоа од научниците во Калифорнија, по неколку практични студии. Значи, беше откриено дека раѓањето на бебето по 35 години ќе биде корисно за женското тело во смисла дека мозокот е значително подобрен. Генеричната активност на оваа возраст ја подобрува вербалната меморија и когнитивната активност на женскиот мозок.

Научниците дојдоа до такви заклучоци откако спроведоа практичен експеримент во кој учествуваа повеќе од 800 жени. Треба да се напомене дека скоро сите учесници на овој истражувачки проект веќе влегоа во менопауза. За точноста на резултатот, учесниците биле подложени на целосен медицински преглед и некои психолошки тестови.

Како што покажаа резултатите од студиите, жените кои се породиле по 35-годишна возраст се справиле со тестирање многу подобро од оние кои немаат деца или им раѓале многу порано. Која е причината за оваа ситуација, додека научниците не можат да кажат. Сепак, треба да се забележи дека физичкото здравје на мајките е полошо во некои точки отколку кај оние кои родиле деца во возрасната група од 20-25 години.

Да се ​​воспостави точна врска помеѓу работата на мозокот и релативно доцната активност на трудот, научниците треба да бидат. Сепак, научниците веруваат дека оваа состојба се должи на зголемувањето на бројот на одредени хормони во женското тело, што има позитивен ефект врз работата на мозокот. Подоцна, бременоста доаѓа, толку поактивна е производството на овие хормони, сметаат научниците.

Работата во оваа област сеуште ќе се изврши. Научниците ќе треба да одредат точно кои хормони влијаат врз работата на мозокот за време на бременоста и како да се регулира овој процес.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .