Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сладоледот може да предизвика рак

Според резултатите од истражувањето, научниците дошле до прилично неочекуван заклучок - сладоледот може да биде една од причините за развојот на ракот. Ова се должи на фактот дека некои сорти на овој производ во составот имаат опасни емулгатори, кои предизвикуваат рак на дебелото црево.

На ваквите истражувачки резултати дојдоа научници од Америка. Двата најпопуларни додатоци во исхраната можат да дејствуваат како етиолошки фактори за рак. Зборуваме за супстанции како што се полисорбат (Е433) и карбоксиметилцелулоза (Е466).

Треба да се напомене дека во текот на изминатите 50 години, бројот на луѓе дијагностициран со рак на дебелото црево е само зголемен. Ваквата ситуација се должи на фактот дека сé поголем број луѓе трошат нездрава храна. Како резултат на тоа, се јавуваат промени во цревната микрофлора, кои стануваат поволна средина за развој на малигни тумори. Поради фактот што човековата генетика не се сменила во ова време, несомнено е дека главната причина е животната средина и начинот на живот.

Заклучокот дека токму двете горенаведени додатоци може да бидат причина за развој на рак, научниците направија откако спроведоа неколку практични експерименти на лабораториски глувци. За неколку недели во исхраната на глодари овие адитиви беа присутни. Како резултат на тоа, научниците дијагностицирале дека цревната микрофлора драматично се променила, а ризикот од развој на рак значително се зголемил.

Треба да се напомене дека додатокот E466 активно се користи во прехранбената индустрија како стабилизатор и згуснувач. Затоа, покрај сладоледот, може да се најде и во сосови, креми, колбаси и желе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .