Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците развија "паметен" кондом

Научниците развија уникатен gadget кој дава можност да се замисли дете на сиромашните двојки. Сепак, овој уред е тешко да се најде на продажба. Според прелиминарните податоци, овој метод на зачнување во никој случај не е инфериорен во однос на ИВФ во неговата ефикасност.

Како што покажа статистиката, со помош на таков "кондом" стотици двојки можеле да зачуваат дете. Покрај тоа, треба да се забележи дека оваа алатка е многу поевтина од постапката на ИВФ и практично не дава ефикасност.

Основата на овој уред е метод на вештачко осеменување, што значително ги зголемува шансите жените да останат бремени. Првично, спермата се собира во специјална капа, која се наоѓа во задниот дел на школка, во форма слична на кондом. Следно, специјален диспензерот обезбедува капсула со сперма на влезот во грлото на матката, каде што е "фиксиран" 4-6 часа. Според научниците, ова време е доволно за спермата да оплоди јајце.

Треба да се напомене дека уредот сместен во внатрешноста воопшто не влијае на квалитетот на животот на една жена - таа може безбедно да ги прави своите вообичаени активности, да оди на работа, да оди и така натаму. Уредот се отстранува на ист начин како хигиенски брис.

Уредот може да се купи, досега, само во Америка и Австралија. Сепак, според научниците, таков уред наскоро може да се појави на продажба во други земји, бидејќи тоа ќе биде поприфатливо од процедурата на ИВФ.

Докторите, сепак, силно препорачуваат прелиминарно испитување на пар, со цел да се идентификуваат различни патологии. Во овој случај, ефектот на уредот ќе се зголеми, а шансите за зачнување на здраво дете значително ќе се зголемат.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .