Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците утврдиле кои производи ќе помогнат во борбата против ракот

Британските научници одлучија да го проучат ефектот на жешки зачини за здравјето на луѓето. По неколку практични тестови, беше откриено дека зачинети зачини, кога се користат во оптимална количина, се исклучително корисни за човечкото тело. Особено, точно беше утврдено дека ваквите дополнувања на производите ќе помогнат да се спречи развојот на рак и дебелина .

Според резултатите од студиите во кои учествувале повеќе од 100 луѓе, беше откриено дека акутното зачинување го стимулира метаболизмот, што, пак, води кон подобрување на метаболизмот. И овој процес, како што е познато, е клучот за брзо и здраво губење на тежината.

Покрај тоа, лекарите откриле дека клетките на телото почнуваат да се ажурираат многу побрзо, со што се намалува ризикот од формирање на неисправни честички. Така, ризикот од развој на рак е значително намален.

Треба да се напомене дека присуството на такви корисни својства на зачини е докажано само експериментално. Волонтерите кои учествуваа во проектот беа замолени да го зачуваат пишувањето со разни топли зачини. Систематски спроведе целосна анкета на учесниците. Значи, беше откриено дека за неколку години на таква диета, ризикот од развој на дебелина и онкологија е значително намален. Исто така, ризикот од синдром на ненадејна смрт беше речиси целосно исклучен.

Сепак, со сето ова треба да се забележи дека прекумерната потрошувачка на зачини може, напротив, да доведе до развој на сериозни гастроинтестинални заболувања, па дури и алергии. Затоа, исхраната треба да биде оптимално формулирана. Исто така, кога користите одреден производ, треба да бидете сигурни дека не постојат контраиндикации за тоа.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .