Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека месото го продолжува животот

Група научници од Универзитетот во Калифорнија откриле дека луѓето кои редовно јадат месо живеат малку подолго. Сепак, ова не значи дека можете да го консумирате овој производ секој ден во било која количина и сорти. Тоа е, во најголем дел, за диете сорти, парен или со минимална количина на маснотии.

Малку порано беше откриено дека не само гените, туку и многу други надворешни фактори влијаат врз времетраењето на човечкиот живот. Особено клиничарите ја забележуваат екологијата, социјалната средина, психолошкото здравје, местото на работа и начинот на живеење воопшто. Сега, научниците од Америка откриле дека некои видови храна, исто така, може да влијаат на очекуваното траење на животот. Меѓутоа, во моментот не е можно точно да се утврди кој додаток на производот и кој трае со години на живот.

Според резултатите од практичните студии, беше откриено дека прехранбениот производ, како што е месото, не може да се отстрани од секојдневната исхрана на лицето. Според научниците, овој производ може значително да го продолжи човечкиот живот, но само под услов да се користи заедно со зеленчук, житарки и други корисни компоненти. Исто така, научниците забележаа дека поголема корист ќе биде од посното месо.

Со цел да се максимизираат придобивките од исхраната, неопходно е правилно да се исправи вашата исхрана. Бидете сигурни дека во листата на консумира храна треба да бидат овошје, зеленчук, млечни производи, различни житни култури. Ова осигурува дека клетките на телото се заситени со сите потребни минерали и витамини.

Лекарите препорачуваат да ја следат нивната исхрана, особено во зима, кога бројот на овошје и зеленчук станува помалку. Правилната исхрана може да ги спречи повеќето проблеми со дигестивниот тракт.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .