Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шеќерот може да предизвика кардиоваскуларни заболувања.

Научниците од шведскиот институт откриле дека прекумерната потрошувачка на слатки не може да биде само причина за вишокот килограми, туку и проблеми со кардиоваскуларниот систем. Треба да се напомене дека дискусијата во оваа студија беше само за шеќер.

Научна работа и практични истражувања во оваа насока беа спроведени околу 17 години. Во ова време, научниците успеаја да го анализираат здравјето на повеќе од 25.000 луѓе кои не страдаат од дијабетес и други кардиоваскуларни заболувања. Специјалисти внимателно ги проучувале не само здравствената состојба на волонтерот, туку и неговата исхрана. Исто така, учесниците во проектот систематски биле подложени на целосен медицински преглед.

Според резултатите од истражувањето, 5% од луѓето кои консумираат 15% повеќе шеќер отколку што треба да бидат во дневната норма, го зголеми ризикот од миокарден инфаркт за една третина. Покрај тоа, некои пациенти почнаа да се жалат на нестабилен крвен притисок.

Врз основа на овие показатели на студијата, беше откриено дека дури и не е значајно, но систематскиот вишок на дневната норма на шеќерот може да доведе до развој на патолошки процеси во кардиоваскуларниот систем. Ова е особено точно за оние кои веќе имаат здравствени проблеми. Исто така, не заборавајте за други системи на телото. Систематското користење на повеќе слатки отколку што е потребно може да доведе до развој на дијабетес мелитус, нарушување на метаболизмот и, како резултат на тоа, да се здобијат со дополнителна тежина.

Лекарите препорачуваат да го следат нивното здравје и исхрана. Исто така, не заборавајте за редовни скрининг со специјализирани медицински специјалисти.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .