Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Израел има развиено лек за СИДА

Група научници од Израел разви нова супстанција која може да убие вирусни клетки без да им наштети на здравите клетки и телото како целина. Во моментот, дрога се уште е во тек на лабораториски тестови, па затоа е премногу рано да се зборува за масовно користење.

Развиената супстанција се меша во пробни цевки со заразена крв. Самата крв била земена од пациенти кои во моментов се подложени на третман во клиниката Каплан. Значи, лекарите откриле дека за само 8 дена бројот на "болните" клетки е намален за 97%. Во исто време, точно беше утврдено дека здравите клетки воопшто не страдаат.

Како шеф на група научници кои работеа на создавањето на овој производ, Абрахам Леутер, рече, препаратот содржи посебен пептид. Оваа супстанца прави неколку копии од ДНК на болеста во погодената клетка. Како резултат на ова, клетките почнуваат да се самоуништуваат. Така, само инфицирани организми се уништуваат. Покрај тоа, нема шанси вирусот повторно да се развие, бидејќи клетките се целосно уништени.

Исто така, научниците истакнаа дека оваа дрога може да ги зајакне одредени процеси во телото на болна личност, што значително ја зголемува веројатноста за смрт на заразени клетки. Ако лекот се покаже од најдобрата страна и на понатамошните испитувања, ќе се користи за лекување. Меѓутоа, кога ќе биде точна, додека научниците не можат да речат, бидејќи сè уште има многу работа.

Треба да се забележи дека бројот на лица заболени од СИДА се зголемува секоја година. Лекарите препорачуваат да се преземат мерки на претпазливост, навремени тестови за поминување и да се испитаат. Во овој случај, превенцијата е единствениот ефективен лек.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .