Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пилешкото јајце ќе помогне да се спречи мозочен удар

Истражувањата во оваа област се спроведени од 1982 година. Во ова време, научниците спроведоа неколку практични експерименти кои претходно беа потврдени со теоретска основа. Како резултат на истражувањата, беше откриено дека конзумирањето само едно пилешко јајце на ден може значително да го намали ризикот од мозочен удар. Сепак, научниците забележале дека потрошувачката на таков производ не влијае на развојот на исхемична болест.

Повеќе од сто илјади луѓе учествуваа во големи студии. Секој ден, луѓето добија да јадат едно пилешко јајце во варена форма. Неколку месеци подоцна, беше спроведен целосен медицински преглед на учесниците. Значи, научниците открија дека потрошувачката на овој производ не влијае на коронарна срцева болест, но ризикот од мозочен удар е намален за 12%.

Треба да се напомене дека научниците сеуште не сфатиле точно зошто овој производ има таков ефект врз човечкиот кардиоваскуларен систем. Сепак, научниците веруваат дека, бидејќи јајцата се богати со протеини, ова придонесува за нормализирање на крвниот притисок, што, пак, го спречува ризикот од мозочен удар. Сепак, зошто од истата причина производот не влијае на коронарна срцева болест сеуште не е јасно.

Во моментот, мозочниот удар се рангира на петтото место меѓу болестите кои најчесто доведуваат до смрт. Статистиката се води само во САД, но во други земји ситуацијата не е многу подобра. Исто така, лекарите забележуваат дека во 20% од смртта се јавува бидејќи првата медицинска помош не е обезбедена навремено. Во овој поглед, лекарите препорачуваат систематски да се испитаат, а при првите симптоми да се јави итна медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .