Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

За мажите се развиле апчиња за контрацепција

Британските научници развија нов метод на контрацепција посебно за мажите. Таа работи на принципот на контрацептивни таблети, меѓутоа, може да се појави на пазарот не порано од пет години. Истражувањата се уште се во тек, па затоа е невозможно да се зборува за ефективноста на лекот.

Според прелиминарните податоци, овој тип на контрацепција привремено ќе ги направи мажите стерилни - не повеќе од два дена. Се претпоставува дека алатот ќе се произведува во форма на таблети или назален спреј. Треба да се користи 2-3 часа пред наводниот сексуален однос.

Супстанцата развиена од страна на научниците ќе го спречи активното движење на спермата, што, пак, го спречува оплоденото јајце. По престанокот на лекот, способноста да се замисли ќе се врати. Според развивачите на овој метод, овој тип на контрацепција ќе биде поефективен и побезбеден од апчиња за контрацепција и кондоми. Што се однесува до првата, кога се користи нова контрацепција за жени, нема потреба јасно да се земаат таблетите. Покрај тоа, долгорочната употреба на апчиња може негативно да влијае на здравјето на жената, вклучувајќи ја и онаа поврзана со понатамошна бременост.

Во моментов, постојат експериментални дела во оваа област. Проверките се направени од апаратот на животните. Се претпоставува дека таквите тестови ќе се вршат околу две до три години. Ако оваа фаза на работа е успешна, лекот ќе се стави во производство и ќе се појави на полиците на аптеките во рок од пет години.

Треба да се напомене дека во моментот не постои контрацепција која дава 100% исклучување на зачнувањето. Според научниците, новата алатка ќе биде многу поефикасна и побезбедна за човечкото тело.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .