Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците донесоа листа на храна за превенција и лекување на рак

По некои истражувања, научниците заклучија дека некои храни се моќно оружје против ракот и се одлични како профилактични против оваа болест. Во овие производи се потребни диетални влакна, анти-канцерогени и антиоксиданти. Таквите компоненти се одлични против болести на ракот.

Според претходните студии, може да се идентификуваат три главни причини за развој на рак. На прво место е, без разлика колку банална, пушењето. Поради оваа лоша навика 30% од онколошките пациенти умираат. Ова е проследено со игнорирање на правилата за здрав начин на живот - нездрава диета и злоупотреба на алкохол, лекови, антибиотици.

Како што откриле научниците, тоа е систематско консумирање брза храна и седентарен животен стил кој значително го зголемува ризикот од развој на рак. Сепак, генетската предиспозиција не треба да се исклучи. Со оглед на тоа, научниците заклучиле дека потрошувачката на одредени производи е најефективниот метод за превенција.

Научниците ги припишуваат следниве корисни производи: калинка, орев, леќа, магдонос, лосос, зелен чај, маслиново масло. Што се однесува до производите кои ќе помогнат во спречувањето на рак на белите дробови , тие вклучуваат: домати, брокули, шипки, крес, шитаке печурки, лук, боровинки. Производи како што се спанаќ, ѓумбир, кромид, бриселско зеле, кикирики и црн чај можат да помогнат да се спречи рак на дебелото црево.

Исто така, лекарите препорачуваат, покрај тоа што ги следат правилата за здрава исхрана, да не забораваат систематски да се подложат на испитување, правилно и брзо да ги лекуваат сите болести и, генерално, да се грижат за вашето здравје.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .