Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Недостатокот на секс кај мажите е изедначен со оваа болест

Една студија на оваа тема беше спроведена од италијански научници. Проектот вклучува околу 140 мажи од возрасна категорија од 18 до 25 години. Покрај тоа, половина од нив беа целосно здрави, а половина имаа проблеми со потенцијата.

Како дел од овој експеримент, сите учесници мораа да се воздржат од интимни врски токму еден месец. На крајот од студијата, мажите биле подложени на втор преглед, а резултатот донекаде ги изненадил докторите. Речиси сите учесници беа дијагностицирани со проблеми со срцето и нарушувања на нервниот систем.

Врз основа на овие резултати, лекарите го извршија следново - мажите кои немаат редовен интимен живот се во иста ризична група со пушачи и пациенти за дијабетес .

Треба да се напомене дека медицинските работници спровеле втора студија, но со мажи од постара категорија. Во експериментот учествуваа претставници од силна половина од 30 до 50 години. Значи, според истражувањето по еден месец на апстиненција, 60% од 45-годишните мажи биле дијагностицирани со проблеми со срцето. Во уште 10% имало нарушувања во работата на нервниот систем.

Врз основа на ова, лекарите препорачуваат навремен контакт со специјализирани медицински специјалисти ако има знаци на еректилна дисфункција. Решавањето на проблемот во раната фаза на нејзиниот развој е многу полесно, а ризикот од компликации се сведува на минимум. Човек на било која возраст треба да разбере дека почитувањето на здравјето треба да биде константно, а не само во случај на видливи нарушувања во работата на телото. Исто така, не заборавајте за редовни прегледи со лекар и одржување на здрав начин на живот. Во овој случај, можно е значително да се намали ризикот од развој на болести на генитоуринарниот систем.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .