Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нова причина за рак на дојка е откриена.

Според истражувањата на научниците од Институтот Каролинска, која се наоѓа во Шведска, жените со проблеми со забите се 11 пати поголеми шанси да добијат рак. Особено, станува збор за проблеми со непцата.

Претходно, научниците спроведоа неколку студии. Околу три илјади луѓе учествуваа во еден од експериментите. Значи, беше откриено дека жените кои имаат заболени болести со напредна природа, воспаление на непцата, поверојатно е да добијат рак.

По експериментите, научниците ја објаснија својата теорија. Практично секоја болест на забите започнува со плака, што за возврат може да предизвика воспаление на непцата. Ако овој процес не започне да се елиминира, постои воспаление на непцата и, како резултат на тоа, се развива гноен процес, забот едноставно почнува да се распаѓа и да падне. Бактериите, кои се формираат на местото на воспаление, се пренесуваат преку крв низ телото, што може да доведе до разни патолошки процеси, вклучувајќи и онколошки заболувања. Што се однесува до жените, во нивниот случај, најчесто е рак на дојка .

Малку порано, научниците во овој институт откриле дека умерената потрошувачка на пилешки јајца во храната може да го минимизира ризикот од развој на рак во женското тело. Исто така, треба да се забележи дека истражувањата на научниците, во моментот, добиваат само практична потврда, па затоа не треба целосно да се потпрете на нив.

Во текот на практичните експерименти, научниците потсетија дека со внимателен став кон нивното здравје, навремено испитување, можно е, ако не и исклучено, потоа да се минимизира ризикот од развој на кој било рак.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .