Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците од Австралија првпат успеале да создадат вештачка човечка крв

Австралиските научници подолго време се ангажирани во истражување и развој кон создавање на вештачки човечки крвни клетки. И сега конечно успеаа - за прв пат, експертите создадоа крв во специјално опремена лабораторија. Теоретски, овој развој ќе обезбеди можност за пумпање на крвта на одредена група во телото на болен човек кој има потреба од оваа трансфузија. Истражувањата во оваа област се во тек. Научниците се надеваат дека нивниот развој ќе помогне да се направи значаен чекор напред во модерната медицина, и да им помогне на многу луѓе кои страдаат од крвни болести.

За да се создаде крв во специјализирана лабораторија, експертите ја презедоа технологијата за матични клетки како основа. Работајќи на нив, експертите успеаја да развијат уникатен метод од ваков вид, со помош на кој се добиени крвните клетки. Научниците кои биле директно вклучени во експериментите, рекоа дека примероците што ги добиле како резултат биле исти како оние на фетусот во раниот период на нејзиниот развој во матката. Поминаа три недели од почетокот на експериментите до подготовката на завршениот примерок. Вреди да се нагласи дека на земање на фетусот му е потребно многу време да формира крв.

Во иднина, експертите ќе почнат да ја трансфузираат крвта добиени во лабораторија на пациенти со различни фази на леукемија . Покрај тоа, според самите научници, сега тие имаат единствена можност детално да ги проучуваат клетките на човечката крв (црвени крвни клетки, леукоцити, клетки на имуниот систем), како и нивната реакција на различни ефекти. Во иднина, ова може да помогне да се развијат нови методи за лекување на патологии на органи на крв и крв во човечкото тело.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .