Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јарославските научници развиваат уникатна дрога за лекување на артритис

За една деценија, јарославските научници детално ги проучувале етиолошките фактори кои довеле до постепена прогресија на ревматоидниот артритис кај луѓето. Сега тие се на работ на ново откритие - експертите работат на создавање на најефикасен лек кој ќе помогне да се излечи оваа болест. Властите веќе доделиле повеќе од триесет милиони рубли на специјалисти за развој на овој иновативен фармацевтски производ.

Веќе една деценија експертите ги бараа не само причините за ревматоиден артритис, туку и супстанција која ќе помогне да се борат не само симптомите на болеста, туку и да помогнат да се излечи. Во текот на летото оваа година, целокупниот извештај за истражувањето беше доставен до Министерството за образование. И сега конкуренцијата за спроведување на нови експерименти и истражување за создавање на уникатен лек ја освои Јарославскиот педагошки универзитет. За развојот од страна на властите беше доделен доволен износ за да се спроведат нови случувања. Според самите експерти, ќе се создаде нов лек веќе три години.

До денес, медицинската статистика е таква што ревматоидниот артритис е многу помлад. Доколку порано се сметаше за болест на само постари луѓе, сега луѓето од работоспособна возраст почнуваат да страдаат од него, што влијае на нивната работна активност, како и квалитетот на животот воопшто. Постепено, болеста напредува, а лицето може целосно да ја изгуби способноста за движење на екстремитетите (прво, мобилноста е ограничена, тогаш артикуларната артикулација целосно престанува да ја изведува функцијата на моторот). Нов лек, кој е развиен од експерти од Јарослав, ќе помогне да се намали почетокот на симптомите и да се елиминираат негативните ефекти.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .