Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американските научници открија дека јадењето јајца може да го спаси ракот на дојката

Американските научници веруваат дека редовната потрошувачка на јајца значително го намалува ризикот од прогресија на ракот на дојката во фер сексот. Многу луѓе во чија диета овој производ е вклучен, сакаат да јадат само протеини, бидејќи веруваат дека жолчката содржи т.н. "лош" холестерол, кој може да се акумулира во крвните садови и да предизвика атеросклероза. Но, всушност, употребата на сите елементи на јајцето може да се заштити од онкологијата, бидејќи содржат некои корисни супстанции.

Јајцата содржат омега-6 масни киселини, кои имаат едноставни уникатни својства. Тие можат да ги деактивираат компонентите кои предизвикуваат воспалителни процеси во телото на фер сексот. Исто така, овие киселини имаат корисен ефект врз функционирањето на виталните органи и системи. Покрај тоа, експертите забележуваат дека јајцата исто така содржат витамин, кој е најважен за нормалното функционирање на клетките во човечкото тело. И во овој случај, ниту полот на поединецот, ниту неговата возраст категорија не е важно - витаминот е подеднакво важно за секого.

Пред тринаесет години, истражувањето веќе беше спроведено на тема како употребата на јајца и зеленчук влијае врз телото на младите девојки. И дури тогаш беше откриено дека вклучувањето во исхраната на овие производи ќе помогне да се заштити од прогресијата на ракот на дојката. Сега научниците донесоа попрецизни податоци. Ако користите шест или повеќе јајца неделно, ризикот од развој на онкологија е намален за 44% (во споредба со оние луѓе кои практично не вклучуваат јајца во нивната исхрана). Експертите препорачуваат фер секс да користи едно јајце на ден за да го намали ризикот од рак на дојка.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .