Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Физичарите ќе можат да го утврдат присуството на клетките на ракот користејќи техники што се користат во физиката

Научниците од целиот свет во текот на еден долг временски период спроведоа експерименти во кои беше откриено дека клетките на ракот во човечкото тело може да се детектираат со користење техники кои активно се користат во физиката. Особено, ракните малигни тумори може да се дијагностицираат со употреба на спектроскопија. Основата на оваа студија е дисперзија на светлосни зраци. Но, покрај тоа, техниката е уникатна, бидејќи им овозможува на специјалистите да ги проучуваат клетките на човечкото тело на молекуларно ниво.

Во текот на истражувањето, научниците кои користеле спектроскопија го издвоиле хуманиот инсулин во крвта од вештачки воведен. Овој метод овозможува да се изучува структурата на биоматеријали. Експертите во иднина сакаат да ја искористат оваа функција за да бараат клетки на ракот во човечкото тело, прецизно да го утврдат нивниот тип, како и да ја предвидат понатамошната прогресија на ракот. Сега тие почнаа да ја користат спектроскопијата за дијагностицирање на рак на белите дробови кај пациентите, но во иднина експертите планираат да го користат за откривање на онкологијата во други витални органи и ткива.

Вреди да се напомене дека феноменот на "џиновско Раманско расејување" првпат беше откриен во седумдесеттите години на минатиот век, но активно се користеше само во сегашно време. Техниката не се користела претходно, бидејќи дисперзијата била многу слаба (послаба од флуоресценцијата). Сега за нејзино засилување користете дополнителна "супстрат". Научниците се уверени дека употребата на спектроскопија ќе помогне да се дијагностицираат туморите на ракот во раните фази на нивниот развој. Раната дијагноза ќе помогне да се отстранат ефективно.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .