Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека околу седумдесет проценти од смртните случаи во светот се предизвикани од присуство на лоши навики

Научниците спроведоа еден од најголемите експерименти, кои опфаќаа 195 земји во светот и го презедоа периодот од 1990 до 2015 година. Главната цел на истражувањето беше да се утврди што точно е најчесто причина за смрт кај луѓе од различни земји и каква улога во ова игра нездраво начин на живот. Специјалисти анализирале над триста болести, осумдесет фактори на ризик и 249 причини за смрт кај поединци. И резултатите од истражувањето беа повеќе од разочарувачки.

Врз основа на податоците добиени од научниците, беше констатирано дека смртноста на широк спектар на заразни патолошки состојби е значително намалена во споредба со годините пред 1990-2015 година. Но, тука се зголеми стапката на смртност поради фактот што поединци го водат погрешниот начин на живот. Во овој случај, станува збор за ирационална и неурамнотежена исхрана, отсуство на систематски физички напор, како и присуство на лоши навики, како што се пушењето, пиењето алкохол и наркотичните супстанции.

Во тоа време, дијабетесот , ракот и патологиите на срцето и крвните садови стануваат сè почеста причина за смрт кај луѓето. И сите од нив во најголем дел го провоцираат прецизно погрешниот животен стил на лицето (прејадување, јадење големи количини масна и пржена храна, фасцинација со брза храна, пушење итн.). Податоците беа како што следи: околу девет проценти од луѓето умираат од прогресијата на хипертензијата , активното пушење предизвикало смрт во 6,3% од случаите. Зголемувањето на нивото на гликоза во крвотокот го зафати животот во 6.1% од случаите. Прогресивната дебелина беше главниот фактор што доведе до смрт во пет проценти од клиничките состојби.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .