Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Канадските научници открија групи на бактерии во млечните жлезди, кои истовремено можат да го предизвикаат развојот на онкологијата и да го запрат.

Канадските научници спровеле неколку студии, при што биле во можност да утврдат дека млечните жлезди на фер-полот содржат одредени групи на бактерии. Но, покрај ова, беше претпоставувано дека тие може да предизвикаат прогресија на онкологијата и исто така да го инхибираат. Податоците од експериментите спроведени од страна на научниците беа објавени во добро позната научна публикација.

Претходно, експертите веќе знаеја дека во човековиот црево секогаш постои одредена "сет" на бактерии кои активно се вклучени во процесот на дигестивниот процес. Но, сега точно е утврдено дека сличен систем е присутен кај жените во групата на дојките. Одредени количини на бактериски агенси живеат во градите за време на телото на располагање на тумори на рак, како и за време на периодот на повторување.

Научниците сè уште не биле во можност да ги утврдат вистинските причини за прогресија кај жените од фер сексот. Медицинската статистика денес е таква што секоја осма жена во светот е болна со оваа патологија, а илјадници умираат секоја година. Поголемиот дел од фер секс делумно или целосно ги отстранува градите. Канадските научници веќе долго време се заинтересирани за ова прашање и за да се утврди можната причина за болеста, спроведени неколку експерименти. Експертите детално ги проучиле примероците на ткивото на дојката земени од 58 жени со онкологија, како и од 23 жени кои биле целосно здрави. Утврдено е дека некои бактерии, како што се ентеробактерии и стрептококи , се наоѓаат во зголемени количини во жлездите погодени од онколошкиот процес. Кај здрави жени, стрептококите и лактобацилите преовладуваат во ткивата.

Сега, научниците не се точно утврди дали патогените микроорганизми предизвикуваат онкологија или почнуваат активно да се репродуцираат кога напредува и дали лактобацили можат да се борат против растот на туморот. Затоа, истражувањето во оваа област е активно во тек.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .