Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците од Велика Британија за првпат во историјата успеале да излечат лице инфицирано со ХИВ

Медиумите објавија дека неодамна се спроведе тест за сосема нов метод на терапија со цел борба против една од најстрашните човечки болести - ХИВ инфекција . И резултатите од тестовите беа успешни. Добро познати научници од пет британски истражувачки институции учествуваа во развојот на овој метод на лекување. Техниката е навистина уникатна на свој начин. Нејзината карактеристика е тоа што ви овозможува да ги идентификувате и елиминирате вирусни агенси низ телото на заразено лице, а не само во оние места каде што неговата активност е многу повисока.

Суштината на терапијата лежи во фактот дека пред сè со нејзината помош постои целосна елиминација на инфицираните клетки, а потоа ги уништува Т-лимфоцитите - самите тела кои го стимулираат телото да реагира на воведување на вирусни агенси во неговото ткиво. Како резултат на тоа, целосно уништување на вирусот и лек на болно лице. Оваа техника веќе е тестирана на педесет жители кои доброволно учествувале во експериментот. Ниту полот, ниту возрасната категорија не беа важни. Успешен резултат од примената на методот на терапија е добиен веднаш. Научниците објавија дека по примената на оваа техника, четириесет и четиригодишниот пациент речиси целосно се ослободил од ХИВ. За да се потврди лекот, беа спроведени тестови за откривање на ХИВ во човечкото тело и сите беа негативни.

Прерано е да се каже дека методот ефикасно ќе се бори против ХИВ. Клинички испитувања се уште се во тек. Но, вреди да се напомене дека промените на подобро беа забележани и кај уште десет пациенти кои исто така учествуваа во серија експерименти. Ова е навистина единствен начин да се помогне да се излечат луѓето од таква страшна болест.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .