Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Британските научници создадоа интересен факт - секое десетто дете има вроден имунитет за СИДА

Научниците од Велика Британија направија неверојатна изјава - секое десетто дете има вроден имунитет против вистинската чума на нашиот век - СИДА . Експертите дојдоа до овој заклучок откако спроведоа серија експерименти во Република Јужна Африка. Податоците од истражувањето веќе се објавени во добро позната научна публикација.

Суштината на истражувањето беше дека требало да се земат неколку примероци на крв од децата кои живеат во горенаведената област и да ги проучуваат детално во лабораторијата. Експериментот вклучуваше 170 ХИВ инфицирани жители. Возраста на децата не беше важна за експериментот. Тестовите што ги извршија, им дадоа можност на научниците да утврдат дека не се болни со СИДА. И ова и покрај фактот дека претходно никој од нив не добил специфичен третман за оваа болест, а исто така не бил вакциниран. Во крвотокот на децата кои станаа директни учесници во истражувањето, беше детектирана прилично голема количина на антитела кои активно ја потиснаа виталната активност на опасниот вирус, а со тоа ги заштитуваа од развојот на СИДА.

Научникот кој учествувал во истражувањето, ја истакнал теоријата дека децата не ги покажуваат карактеристичните симптоми на СИДА, поради тоа што дури и во телото постои ХИВ инфекција , но имунолошкиот систем не реагира на него на кој било начин се бори против патогени). Како резултат на тоа, лимфоцитите во човечкото тело не умираат, како што обично е случај. Поради ова, имунолошкиот систем на поединецот се одржува нормално, а не уништува. Научниците претпоставуваат дека околу 10% од децата од различни возрасти имаат таква посебна заштита. Но, возрасните, за жал, немаат оваа способност. Истражувањата во оваа област се во тек.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .