Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Правилна исхрана - заштита од срцев удар и разни болести на кардиоваскуларниот систем

Група научници од Универзитетот Харвард спроведоа серија експерименти чија цел беше да покажат како здравата и рационална исхрана влијае на состојбата на човечкото тело, вклучувајќи го и кардиоваскуларниот систем. Утврдено е дека здрава исхрана може да ги спаси луѓето од различни возрасни групи од прогресијата на срцев удар , како и лекови кои се користат за намалување на лошиот холестерол во крвотокот. Експертите препорачуваат секој кој сака да остане стар и да се чувствува одлично, го сочинуваат дневното мени на оние производи кои го содржат минималното количество на животински и растителни масти, како и шеќер.

Супстанциите што се нарекуваат статини, како и правилната исхрана, помагаат во намалување на нивото на лошиот холестерол во човечкото тело. Како што е познато, зголемувањето на неговата концентрација во крвотокот е причина за прогресија на атеросклероза , која неколку пати го зголемува ризикот од срцев удар или мозочен удар , како и други патологии на кардиоваскуларниот систем. Вкупно, специјалисти спроведоа 49 различни студии, во кои учествуваа околу 312 илјади жители. За време на активно набљудување на нивните средства за живот, беше откриено дека над 39 илјади индивидуи покажуваат сериозни нарушувања. Исто така вреди да се напомене дека со цел да се нормализира нивото на лошиот холестерол, научниците прибегнаа кон девет различни методи. Како резултат на тоа, тие беа во можност да утврдат дека ефектот на статините е само зајакнат со почитување на вистинската исхрана. Ова го намалува ризикот од развој на какви било патологии на срцето и крвните садови кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи потенцијално опасни по живот, како што се мозочен удар и срцев удар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .