Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Руски научници развиваат уникатен лек за хипертензија, кој нема аналози низ целиот свет.

Група руски научници во моментов е ангажирана во развојот на единствена дрога, која подоцна ќе се користи за лекување на хипертензија (зголемување на показателите за крвниот притисок над дозволената старосна норма). Разликата од другите лекови кои активно се користат во целиот свет е дека ќе има сосема нов принцип на делување. Податоците од веќе спроведените тестови се достапни за пошироката јавност.

Според еден од учесниците во истражувањето, лекот нема да биде аналог на оние лекови кои се користат неколку години за нормализирање на крвниот притисок на запад. Средствата слични на него не беа создадени од страна на научниците во последните десет-петнаесет години. Затоа оваа дрога е единствена во ваков вид. И во исто време, научниците се уверени дека ќе можат да заменат цела низа лекови, кои лекарите често пропишуваат со цел активно да се справат со висок крвен притисок кај пациенти од различни возрасни категории.

Основата на лекот е сосема нова синтетизирана супстанција, а не целина комплекс на супстанции кои претходно биле создадени од научници, и сега се дел од многу лекови за хипертензија. Според експертите од Русија, тоа е претходник на (хемиски) фактор кој може да активира тромбоцитна активност. Ефектот на лекот ќе биде скоро инстантен, но ефектот се очекува да биде краткотраен. Се изразува со зголемување на стапката на коагулација на крв во крвните садови на различни калибри. Лекот не е токсичен, и затоа, во иднина, научниците се надеваат дека ќе го користат дури и во случаи кога другите терапии не се ефикасни.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .