Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците од Велика Британија откриле дека интестиналните бактерии влијаат врз дистрибуцијата на маснотиите во човечкото тело

Научниците од Велика Британија јаделе серија експерименти, при што успеале да утврдат интересен факт - бактериите што живеат во човечкиот стомак имаат директно влијание врз дистрибуцијата на маснотии во телото. Во оваа студија учествуваа околу 3.600 жители кои страдаа од различни степени на дебелина . Возрасната категорија не беше важна. Беше откриено дека кај луѓе со висок степен на дебелина, зголемена количина на различни видови бактерии е присутна во цревата.

Суштината на експериментот беше дека сите луѓе со зголемена телесна маса беа воведени специфична супстанција, која привремено ја блокираше виталната активност на цревните бактерии. Во исто време, специјалистите неопходно ја евалуираа состојбата на лицето пред администрацијата на соединенијата, како и после неа. Се покажа дека со намалена активност на микроорганизми, сите масти кои влегуваат во човечкото тело со прехранбени производи, се шират низ телото многу побавно. Сега, податоците за истражување станаа достапни за пошироката јавност, но експериментите во оваа област продолжуваат.

Научниците силно не препорачуваат јадење храна богата со протеини и масти за лицата кои имаат различни проблеми со цревата, како и други витални органи, бидејќи тоа може да доведе не само до брзо дебелината, туку и на други последици. Особено, ако мастите не се целосно апсорбирани од телото, ова ќе доведе до нарушување на функционирањето на панкреасот. Исто така, треба да ја збогатите вашата исхрана со витамини и корисни елементи во трагови. Не заборавајте за влакното, кое ќе им помогне на цревата на лицето да работи нормално. Ако поединецот веќе прогресира дебелина, тогаш подобро е да му се додели подготовката на оптималното мени на квалификуван нутриционист.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .