Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бразилските научници открија: околу 4% од сите смртни случаи во светот се предизвикани од седентарен начин на живот

Бразилските научници ги објавија резултатите од нивните истражувања, чија главна цел беше да се утврди како седентарен начин на живот влијае на човековото здравје, како и времетраењето на неговиот живот воопшто. Во текот на серија експерименти, беа утврдени следниве податоци: околу четири проценти од вкупниот број на смртни случаи во светот имаат директна врска со спроведувањето на седентарен начин на живот од страна на луѓето. Резултатите од нивното истражување, бразилските научници ги претставија на јавноста во добро позната научна публикација.

Статистичките податоци за однесувањето на луѓето седентарен начин на живот, денес не се исклучително утешни. Како што велат научниците, околу 60% од жителите на планетата трошат дневно во просек од три часа. За возрасно работно лице, оваа бројка се зголемува - поединецот поминува во седечка положба, 4,7 часа дневно. Продолжената седница во голема мера го зголемува ризикот од смрт, па дури и ако некое лице редовно се занимава со физички вежби или менува ментални и физички активности.

Експериментот траеше десет години - од 2002 до 2011 година. На неа присуствуваа огромен број жители од земји во светот (родот не беше важен, како и возрасната категорија на учесници). Добиените податоци ќе ги користат научниците во иднина за да се развие ефективна методологија која ќе помогне да се намали морталитетот од седентарен начин на живот. Сега, истражувачите сугерираат дека со цел да се минимизира бројот на смртни случаи (во моментот оваа бројка изнесува 433 илјади смртни случаи годишно), неопходно е да се намали престојот во седечка положба најмалку два часа. Во овој случај, стапката на смртност ќе се намали за 2,3%.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .