Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американските научници открија дека блискиот контакт со мачки може да предизвика опасни болести.

Веќе е утврдено дека блискиот контакт со домашни и скитници може да предизвика човечка инфекција. Сега научниците открија дека таквата опасност е многу посериозна отколку што мислат, а мачките можат да бидат смртоносни за луѓето. Американските научници спроведоа серија експерименти чија цел беше да утврдат колку домашните претставници на фамилијата можат да влијаат на човековото здравје, какви инфекции можат да ги пренесат и кои се најопасни и за здравјето и за животот на поединецот. Сега беа објавени податоците од спроведените студии, кои се покажаа како повеќе од утешна.

Гребење на мачка може да предизвика развој на таква опасна болест како "мачка треска". Претходно, оваа болест била дијагностицирана исклучително ретко, но сега медицинската статистика е таква што случаите на откривање на патологија станале чести (главната група на жртви е децата). Инфективен агенс продира низ нула во подлабоките ткива, што предизвикува манифестација на понатамошна клиничка слика. Вреди да се напомене дека "мачкарска треска" без навремена дијагноза и соодветен третман може да предизвика фатален исход. Затоа, научниците силно препорачуваат миење на рацете по контакт со мачки и не ги бакнувајќи ги. По приемот на гребнатини веднаш треба да се третираат со антисептички лекови.

Исто така, експертите препорачуваат да не се мачки, ако во куќата има мали деца, бидејќи овие животни можат да станат носител на токсоплазмоза . Оваа болест е исклучително опасна за растечкиот организам, бидејќи не само што влијае на општата состојба на детето, туку исто така може да предизвика проблеми со меморијата и дури и да предизвика индивидуа да го одложи интелектуалниот развој.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .