Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека жените страдаат од несоница неколку пати почесто од претставниците на посилниот пол

Канадските научници веќе долго време ги проучуваат карактеристиките на спиењето, и кај мажите и кај жените. Сега беше спроведен експеримент во кој учествуваа 25 жени и мажи. Суштината на студијата беше да се утврди кој е повеќе подложно на прогресијата на несоницата. Се покажа дека 50% од жените почесто страдаат од нарушувања на спиењето отколку кај мажите. Причината за ова е едноставна - кај жените, нивните биолошки часовници се малку зад себе. Научниците сугерираат дека просечниот заостаток е од 1,7 до 2,3 часа. И овие не се мали броеви.

Процесот на спиење кај мажите е повеќе рационализиран отколку кај жените. Како по правило, човекот легне на првиот повик од неговото тело, а во исто време заспа многу брзо. Во случај на жени, сè е многу посложено. Откако жената оди во кревет, таа се превртува неколку часа и не може да спие. Поради ова, откако се разбуди наутро, таа не чувствува дека е одморена, нема желба да изврши некоја од своите обврски, да оди на работа и така натаму. Како резултат на тоа, фер сексот мора постојано да се бори со нејзините денонощни ритми и ова станува причина за хроничен недостаток на спиење. Ова може дополнително да влијае врз здравјето. Може да се појави нарушување на функционирањето на одредени органи и системи. Затоа, нормализацијата на спиењето игра многу важна улога за здравјето на жените. Ако имате несоница, важно е веднаш да се консултирате со лекар за третман.

Исто така, научниците открија во текот на студијата дека поради оваа иста причина, концентрацијата на вниманието во ноќното време за жените е намалена, затоа жените работат ноќе многу помалку од претставниците на посилниот пол. Истражувањата во оваа област се во тек.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .