Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американските научници открија: пушењето наутро во голема мера го зголемува ризикот од прогресија на патологиите на ракот

Американските научници беа зафатени во изминатите неколку години во спроведувањето на разни студии со цел идентификување на причините за појава на рак, појаснување на тоа кои луѓе се изложени на ризик, што ја зголемува веројатноста за појава на рак и како може да се излечи. Сега најновите експерименти се објавени. Американските научници открија дека оние луѓе кои сакаат да пушат една или две цигари речиси веднаш по будењето значително го зголемуваат ризикот од прогресија на ракот.

Во оваа студија учествуваа околу седум илјади жители кои биле активно вклучени во пушењето неколку години. 4000 пациенти биле дијагностицирани со онколошки заболувања. Сексот не беше важен, како што беше и возрасната категорија. Резултатите не беа утешни. Првиот чекор беше да се направи анкета за да се разјасни регуларноста на пушењето цигари. Ова беше проследено со неколку фази, што им овозможи на научниците да утврдат дека за оние кои сакаат да пушат цигара во утринските часови на празен стомак или додека имаат чаша кафе, ризикот од канцероген тумор се зголемува за 80%. Најчесто стомакот, срцето и белите дробови страдаат од онкологија. Научниците, исто така, успеале да откријат уште еден интересен и важен факт - речиси 90% од онколошките болести кои се јавуваат кај луѓето имаат директна поврзаност со зависноста од никотин. Истражувањата во оваа област се во тек.

Сега, медицинските специјалисти, со цел да го намалат ризикот од прогресија на ракот, препорачуваат пушачите, ако не и целосно ја напуштат оваа зависност, барем да престанат со пушењето цигара веднаш по будењето. Ова ќе помогне во заштитата на виталните органи од формирањето на рак во нив.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .