Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Канадските научници наведуваат производи кои жените ги користат за да го намалат ризикот од развој на рак на дојка

Денес, ракот на дојката е прилично честа патологија. И медицинската статистика не е утешна - бројот на жени дијагностицирани со оваа опасна болест се зголемува секоја година. И ова е една од причините зошто канадските научници почнаа да ги спроведуваат своите истражувања во оваа област. Главната цел на нивната работа е да ги разјаснат факторите кои ќе помогнат да се спречи понатамошното развивање на оваа опасна патологија.

Научниците од Канада активно спроведуваат истражувања во оваа област. Сега откриле еден интересен факт дека исхраната на жената, исто така, игра важна улога во развојот или, спротивно, спречува појава на рак на дојка. Така, тие ја именувале главната храна која треба да биде вклучена во нивната исхрана, со цел да се намали ризикот од развој на патологии на рак. Особено, треба да јадете доволно млечни производи, како што се јогурт, кефир, сирење и друго. За телото, пробиотиците кои се содржани во таквите производи се најкорисни.

Факт е дека ако онкологијата почне да се манифестира, тогаш патогените микроорганизми, особено стафилококите, почнуваат активно да се размножуваат во ткивата на човечките органи. Нивната активна репродукција може да доведе до брзо уништување на ДНК, што може да придонесе за дегенерација на нормалните клетки на телото во малигно. Но, ако редовно јадете храна која содржи лактобацили, тогаш интензивниот раст на бактериските агенси може да се спречи, па дури и да престане, со што се намалува ризикот од прогресија на патологијата на ракот. Истражувањата во оваа област се во тек. Научниците сакаат да инсталираат други производи, чие вклучување во исхраната ќе помогне да се спречи формирањето на малигни неоплазми во човечкото тело.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .