Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Француските научници ја откриле тајната зошто некои органи страдаат од онкологија многу почесто од другите.

Онкологија е една од најлошите несреќи на нашиот век. Статистиката се влошува секоја година, бидејќи онколошките формации стануваат сè почести кај луѓето. Истражувањата во оваа област се спроведуваат постојано. Сега резултатите од нивното истражување беа објавени од страна на научници од Франција. Во текот на подолг временски период, тие утврдија кои органи најчесто формираат онколошки тумори и зошто постои таков тренд.

Се покажа дека најчесто тумори на рак се формираат во ткивата на помалку важни органи во човечкото тело. Овој феномен е забележан, бидејќи самото човечко тело првично ги штити своите витални органи. Нашето тело е единствен и добро воспоставен систем. И неговите можности се огромни. Но, во исто време, оние од неговите сили кои помагаат во борбата против клетките на ракот и заштитата на органите од метастази, се прилично ограничени. Затоа, прво се заштитени органите и системите кои се одговорни за одржување на животот на поединецот. На пример, медицинската статистика е таква што поразот на срцевиот мускул или мозокот од клетките на ракот е многу поредок отколку кај малата или дебелото црево. Почесто се дијагностицира и лезијата на кожата, мочниот меур, органите на репродуктивниот систем и сл. (Статистички податоци се менуваат секоја година).

Истражувањата во оваа област се во тек. Во оваа фаза, научниците го одредуваат одговорот на прашањето за тоа кое тело е повеќе подложно на развојот на ракот и зошто. Исто така, истражувањето за идентификација на ефективни средства или методи за лекување на онколошки болести не запира. Но, податоците од овие студии, експертите сè уште не се обелоденија на пошироката јавност.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .