Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците сфатиле зошто тинејџерите брзо се зголемуваат.

Прашањето за адолесцентната дебелина веќе со децении ги мачи експертите. Големата опасност која е полн со интензивна телесна тежина е понатамошната прогресија на дијабетесот .

Високо квалификувани специјалисти од Велика Британија се ангажирани во истражувањето на ова поле веќе 12 години. Експериментот вклучува 279 деца. Сега се објавени резултатите од годините на истражување. Се покажа дека на возраст од 10 до 12 години телото на поединецот бара помалку калории, додека во мирување, но во исто време, неговиот апетит останува ист како и тој. Како резултат на тоа, постепено се зголемува телесната тежина.

Специјалист од Универзитетот во Ексетер даде изјава дека сега е проблемот со детската дебелина што најмногу ги загрижува научниците. Како резултат на ваквата интензивна регрутација, сите витални органи и системи во телото на детето се засегнати, а ризикот од прогресија на дијабетес мелитус значително се зголемува. Една група научници беше ангажирана во проучувањето на овој феномен, и го проучија начинот на живот на адолесцентите од Плимут. Резултатите излегоа на следниов начин - адолесцентите во периодот од 10 до 15 години бараат помалку од 500 калории за целосното функционирање на телото во состојба на целосен одмор. Оваа количина калории е содржана во еден хамбургер. Имајќи предвид дека децата продолжуваат да јадат храна во исто количество, нивната тежина постепено се зголемува. Но, трендот е дека на возраст од 16 години, адолесцентите почнуваат да губат повеќе килограми, бидејќи нивниот метаболизам е нормализиран.

Специјалисти од универзитетот продолжуваат да спроведуваат истражувања во оваа област, бидејќи се уверени дека добиените податоци ќе им помогнат во иднина да најдат начин да се спречи прогресијата на опасните болести во детството и адолесценцијата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .