Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфекцијата со Зика може да се појави преку солзи

Научниците постојано спроведуваат истражувања во врска со ширењето, откривањето и лекувањето на вирусот Зика . Оваа болест е исклучително опасна бидејќи може да предизвика постојана треска.

Покрај тоа, многу е опасно за жените кои носат дете, бидејќи ако во овој период мајката е заразена, нејзиното дете ќе се роди со разни патологии, особено со мозокот. Експертите од Америка го проучуваат овој вирус за долго време и сега ги објавија резултатите од неодамнешните експерименти. Како што се покажа, вирусот Zika е во состојба да остане во човечкиот визуелен апарат некое време и да се шири низ солзи.

Молекуларните биолози од Универзитетот во Вашингтон со експериментална цел инфицирале лабораториски глувци со овој патоген микроорганизам и анализирале една недела по инфекцијата. Беше откриено дека честичките на вирусот се наоѓаат во очното јаболко. Заклучокот беше направен на следниов начин - теоретски, вирусот Зика може да се пренесе од еден поединец на друг преку солзи. Поради ова, беше направена следната претпоставка: вирусот сега може да се прошири не само во областа каде што комарците носат, туку во принцип било каде во светот.

Сега, научниците се соочуваат со следната задача - неопходно е да се открие дали овој патоген микроорганизам всушност може да се пренесе преку солзи, и колку долго може да остане во активната форма во визуелниот апарат. За време на експериментот, научниците, исто така, успеаја да откријат интересна карактеристика - кога вирусот го пробива фетусот, тој ги напаѓа матичните клетки од кои подоцна се формира нервниот систем и ги парализира, а со тоа ќе доведе до прогресија на вродени патологии на ЦНС. Потоа продира во мрежницата, што доведува до проблеми со визуелниот апарат, па дури и со слепило.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .