Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека редовната употреба на антибактериски агенси за миење на рацете може да предизвика непоправлива штета.

Со години, истражувачите ги проучуваат ефектите на антибактериските компоненти кои сочинуваат многу козметички производи за здравјето на луѓето. Сега, научниците од универзитетот во Америка објавија интересни резултати од нивните експерименти - излегува дека редовното миење на рацете со сапуни и антибактериски компоненти може да предизвика голема штета. Претходно се мислеше дека токму тоа значи дека може да спаси лице од инфекција со опасни микроорганизми, но сега научниците успеале да го побијат ова верување.

Специјалисти од Универзитетот во Орегон веќе извесно време се занимаваа со проучување на примероци од прашина, кои беа земени во спортски комплекс на институцијата, кои имаа можност да ги посетат разни луѓе. Тие исто така имале пристап до канцелариски простор, базен и перење соба. Во текот на спроведување на разни анализи, научниците создадоа интересен факт. Сите алатки кои се користат за дезинфекција на просториите (или само за чистење) не само што не беа во можност да ги уништат супербагите кои се наоѓаат на површината на предметите, туку исто така придонесоа кон фактот дека нивната отпорност кон антибактериските елементи постојано се зголемуваше. Говорејќи малку поедноставно, тие создадоа траен имунитет за нив. И колку почесто се користеле такви хемикалии за домаќинство, толку посилен им бил и нивниот имунитет.

Главните антибактериски супстанции кои можат да го подобрат имунитетот на патогените микроорганизми вклучуваат: бутилпарабен, триклосан, пропилпарабен, триклокарбан и други. Тие, исто така, се дел од антибактерискиот сапун кој луѓето сега сакаат да го користат, надевајќи се дека тоа ќе ги уништи сите бактерии на нивната кожа. Но, колку поинтензивно ќе го користат, толку посилен ќе биде имунитетот на бактериите. Затоа, научниците препорачуваат да не се вклучите во користењето на козметиката со антибактериски ефект, и ако е можно, да ги замените со конвенционални средства за хигиена.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .