Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците утврдиле која храна за време на бременоста има најмногу позитивен ефект врз интелектуалните способности на нероденото бебе

Истражувањата на темата за тоа каков вид на живот треба да се спроведе од фер сексот за да се породи здраво и полноправно дете се спроведуваат многу години. Сега, група висококвалификувани специјалисти успеаја да утврдат која храна најмногу позитивно влијае врз здравјето на идната мајка и бебе во нејзината утроба. Студијата беше прогласена за храна, што ја зголемува веројатноста за раѓање на чудо на дете.

Беше откриено дека плодовите имаат позитивен ефект врз когнитивните способности на децата. Затоа се препорачуваат во доволни количини за да го користат фер сексот, кој е во било која фаза од бременоста. Но, во исто време, научниците предупредуваат жените дека прекумерното јадење може негативно да влијае на здравјето на детето. Особено, не постојат изолирани случаи кога жените користеле големи количини на еден вид овошје за време на бременоста, на пример, портокали, а нивните родени деца подоцна развиле алергија посебно на овој цитрус. Покрај тоа, детето може да почне да напредува и други болести. Комплетна листа на патологии за ова време сè уште не е утврдена, но експертите работат на тоа.

Во оваа студија учествуваа околу 600 бебиња. Научниците спровеле некои тестови и утврдиле дека дел од нив, чии мајки користеле свежо овошје во доволни количини во текот на целиот период на бременост, покажале повисоки интелектуални способности од оние деца чии мајки не вклучувале плод во исхраната или ги јаделе во ограничени количини. Во тоа време, истражувањата во оваа област продолжуваат, а научниците развиваат оптимална исхрана за бремените мајки, чија согласност ќе им помогне да носат и да раѓаат здраво бебе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .