Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците: пиење вино може да спаси од депресија

За седум години, група високо квалификувани специјалисти од Универзитетот во Наваре, која се наоѓа во Шпанија, го проучила ефектот на виното врз човечкото тело како целина. И сега тие го објавија резултатот од нивните многу години експерименти. Како што се покажа, редовната потрошувачка на вино може да го намали ризикот од депресија кај луѓето од постарата возрасна група.

Во овие студии учествуваа неколку илјади луѓе, чија возраст беше од 55 до 80 години. На сите им беше наложено редовно да пијат мала чаша вино. Во овој случај, тоа беше чаша што држи 150 мл. Откако луѓето пиеле вино одредено време, експертите почнале да го проценуваат своето целокупно здравје, психолошки и физички. Резултатите беа како што следува: оние лица кои пиеле од две до седум чаши црвено вино на ден се чувствувале постабилни и не покажале знаци на угнетување на нивното психолошко здравје. Научниците сметаат дека нивниот ризик од прогресија на сенилната депресија е намален за една третина. За истите луѓе кои редовно не пиеле вино, нивната општа состојба била незадоволителна.

Научниците го објаснуваат овој ефект на црвено вино со фактот дека содржи уникатна специфична супстанција - ресвератрол. Оваа супстанција има позитивен ефект врз оние делови од мозокот кои се директно одговорни за расположението на лицето. Како резултат на ова влијание, поединецот има помалку лоши мисли, а неговото општо расположение не страда. Но, и покрај ваквиот позитивен ефект врз мозокот, научниците предупредуваат дека ресвератролот може да го зголеми крвниот притисок, па затоа хипертензивните пациенти ќе мора да се откажат од редовна потрошувачка на вино.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .