Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека ботоксните инјекции можат да бидат опасни и за мажите и за жените.

Интоките на ботокс се користат во современата козметологија со цел подмладување. Овој лек има уникатна карактеристика - ги измазнува малите и длабоките брчки, со што на кожата му дава повеќе здрав, свеж и млад изглед. Многу жени редовно се даваат себеси за ботокс, без да знаат дека тоа може да биде опасно. Експертите од Институтот Хауард Хјуз веќе долго време се ангажираат во проучувањето на прашањето - дали ботоксот е безбеден за здравјето? И пред некој ден ги објавија резултатите од нивните истражувања, кои јасно покажаа дека оваа супстанца е небезбедна за луѓето, бидејќи може да навлезе во нервниот систем од местото на инјектирање, со што предизвикува сериозни компликации, па дури и смрт.

Претходно, кога Ботокс се користи само во козметологијата, експертите тврдеа дека е сосема безбеден и не се шири понатаму од местото на пункција низ телото, имајќи само локален ефект. Во почетокот, оваа супстанца беше искористена за ублажување на сериозни главоболки и мигрена , како и мускулни грчеви. Нешто подоцна, таа беше воведена во козметичката индустрија, како средство против брчки.

Истражувањата покажаа дека ботулински токсин или ботокс е во состојба да се шири низ телото со протокот на крв и лимфа. Експериментите беа спроведени во текот на неколку години, а нивните резултати не беа утешни. Пенетрирајќи во централниот нервен систем, ботулинскиот токсин може да предизвика развој на опасни компликации, но општата листа од нив сеуште не е изразена од научниците. Само ако е познато дека ботоксот од местото на инјектирање навлегува во нервните влакна на вратот, може да предизвика мускулен спазам во оваа област, повреда на голтањето, парализа на органите што се наоѓаат тука, па дури и задушување. Исто така е можна смрт во случај на неуспех да се обезбеди итна медицинска нега.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .