Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека редовната потрошувачка на јаболка може да го продолжи животот.

Истражувањето за тоа што може да го продолжи животот на човекот е спроведено повеќе од една деценија. Пред некој ден група научници од Британија дојдоа до интересен заклучок дека ако редовно јадете јаболка или пиете сок од јаболко наутро, очекуваниот животен век се зголемува во просек за 17 години. И особено позитивно вклучување на ова овошје во исхраната влијае на состојбата на кардиоваскуларниот, како и на имунолошкиот систем.

Во текот на експериментот, одредена супстанција била откриена во јаболка - епикатехин полифенол. Таа има корисен ефект врз работата на срцето, неговата активност, тонот на крвните садови и други фактори. Исто така, редовниот влез во телото го активира имунолошкиот систем, а со тоа го зголемува имунолошкиот статус, така што лицето е помалку веројатно да развие разни бактериски, габични, вирусни и други болести. Оваа студија вклучувала многу луѓе од различни возрасни категории. Тенденцијата беше дека оние жители кои редовно консумирале јаболка имале многу подобра состојба на кардиоваскуларниот и имунолошкиот систем отколку оние кои не ги вклучиле во нивната исхрана.

Во прилог на оваа специфична супстанција, јаболките исто така содржат доволно количество влакна, што ја намалува концентрацијата на лошиот холестерол во крвотокот, а исто така ги нормализира показателите за крвниот притисок. За време на експериментот, научниците открија дека употребата на неплодни сорти на јаболка, кои се продаваат во обичните супермаркети, имено дивоградбата, е многу поповолна. Важно е не само да се вклучат јаболка во исхраната, туку и редовно да се користат. Исто така, за да се продолжи животот, потребно е нормализирање на периодите на спиење и активност, напуштање на употребата на штетна храна, алкохолни пијалоци, како и од пушењето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .