Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците успеаја да сфатат што може да спаси некое лице од прогресијата на болестите на срцето и крвните садови

Американските научници постојано спроведоа експерименти со цел да дознаат кои фактори ќе му помогнат на лицето да одржува крвни садови во добра форма и да одржува оптимална функција на срцето многу години. Сега успеаја да постигнат резултати во оваа област. Можно е да се открие дека ако поединецот консумира храна во мали порции 6 пати на ден, па дури и ако неговата исхрана не се состои само од здрава храна (житарици, зеленчук, млечни производи и сл.), Тогаш ризикот од напредок во неговите различни патологии на срцето -Вакуларниот систем е значително намален.

Истражувачите откриле дека човечкиот метаболизам не може целосно да се справи со големиот дел од храната што тој бил навикнат да го користи во големи интервали (3 пати на ден). Телото е многу подобро во справувањето со малите делови од храна што влегува во неа. Затоа, беше откриено дека најдобрата опција е да се јаде храна 6 пати на ден, но само во мали порции, бидејќи ако делови се исти како и за три оброци на ден, тогаш постои ризик не само за развој на CVD болести, туку и за дебелина .

Ризикот од манифестација на различни патологии на крвните садови и срцето, како и ненадејна смрт е поефикасно намален дури и ако едно лице јаде 6 пати, бројот на калории во него ќе биде поголем отколку што му треба, а исхраната ќе се состои од здрава храна. Ризикот од смрт поради блокада на артериите со емболија е намален ако едно лице во својата исхрана ги вклучува свеж зеленчук, месо и риба, сорти со ниски маснотии, како и свежо овошје. Американските научници во моментов продолжуваат со истражување во оваа област, бидејќи исхраната не е единствениот фактор кој може да го спречи развојот на патологијата на кардиоваскуларниот систем кај поединецот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .