Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Американската фармацевтска компанија ја тестира ефективноста на новата вакцина против опасниот вирус Зика

Добро позната фармацевтска компанија од Америка даде изјава дека оваа недела започнува со клиничките испитувања на една сосема нова вакцина чија акција ќе биде насочена кон борба против опасниот вирус Зика . Во овој момент, овој вирусен микроорганизам почна активно да се шири во Порторико, што ги натера научниците да создадат нов лек кој помага во борбата против неа. Ќе се тестира и во оваа област. Според научниците кои ја претставиле вакцината: "Лекот треба да се тестира во реалниот свет за да го максимизира својот потенцијал".

Ако испитувањата за вакцини носат позитивни резултати, фармацевтската компанија ќе се состане со претставници на некои владини агенции за да разговара за план за понатамошен развој и производство на вакцина за масовна превенција на патологија. Во моментов, станува збор за тестирање на дрога на 160 волонтери во овој регион. Претходно, ваквите испитувања веќе се спроведени во јуни оваа година, но нивните резултати сé уште не се објавени. Вакцината беше тестирана во Канада, како и во САД.

Вирусот Зика е многу опасен микроорганизам кој се пренесува на луѓето преку залак на комарец кој живее во тропските региони. Главен клинички симптом е треска со бенигнен тек. Со навремена медицинска грижа, таа не носи сериозни компликации за здравјето или животот на болно лице. Микроорганизмот е особено опасен за жените кои носат дете, затоа што ако жената се разболи во тоа време, тогаш во фетусот во повеќето случаи микроцефалијата почнува да напредува, што е опасно и за здравјето и за неговиот живот. Во моментов, вакцината против вирусот Зика може да спречи ширење на болеста во многу земји.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .