Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека умереното вежбање може значително да го намали ризикот од смрт од патологиите на кардиоваскуларниот систем.

Беа спроведени претходни студии во кои учествуваа научници од целиот свет, главното прашање за кое беше - дали физичката активност може да спаси лице од смрт од кардиоваскуларни патологии? И сега меѓународниот тим на научници конечно успеа да утврди дека ако поединец некое време игра умерен спорт, тогаш кога ќе достигне 65 години, ризикот од умирање од CVD болестите е намален за 50%.

Оваа студија траеше прилично долг временски период - 12 години. И во тоа време учествуваа околу 2.5 илјади претставници од двата пола. Возраста на луѓе кои доброволно се согласија да учествуваат во оваа студија варира од 65 до 74 години. Првиот чекор беше да се направи анкета. Научниците едноставно разговараа со волонтери и дознаа од нив она што го сакаа да прават во слободното време. Втората фаза беше поделбата на учесниците во три големи групи:

  • во првиот имаше луѓе кои претпочитаа слободно време да го читаат или гледаат телевизија;
  • втората група вклучуваше оние кои одеа неколку пати неделно, возеа, или дури едноставно работеа во градината или во градината;
  • Третата група се состоеше од луѓе кои претпочитаа активно да се вклучат во спортот во слободното време - да трчаат, да одат во базен, фитнес, аеробик и така натаму.

Во текот на следните 12 години, при што научниците активно ги набљудуваа испитаниците, 197 лица загинаа. И токму поради кардиоваскуларните заболувања. Но, над 400 учесници во овој период за прв пат покажаа знаци на васкуларни и срцеви заболувања. Како резултат на тоа, резултатите од експериментот останаа како такви - испитаниците кои претпочитаа умерен физички напор, 30% помалку умреле од болести на CAS.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .