Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Изјава на научниците: слушањето музика ќе помогне во лекувањето на ракот

Истражувањата за ефектот на музиката врз општата состојба на лицето веќе се повторуваат. Сега научниците од Универзитетот Дрексел, кој се наоѓа во државата Филаделфија, со сигурност изјавиле дека преку слушање на одредени стилови на музика, можно е да се излечи лице од таква опасна и смртоносна болест како рак. Истражувањата во оваа насока се одвиваат со децении, и сега за прв пат е можно да се потврди дека музиката е способна да влијае на човечкото тело.

За да се спроведат истражувања, научниците имаа потреба од помош од над три илјади волонтери. Во крајна линија беше дека за одреден период на време тие слушаа музика од различни жанрови. И многумина забележаа дека по таквата сесија им стана лесно, и тие се чувствуваа многу подобро отколку пред да дојдат на седницата. Во исто време, научниците извршиле фиксација на главните витални знаци на телото, особено респираторната функција и работата на кардиоваскуларниот систем. Беше забележано дека испитаниците го намалија крвниот притисок и дишењето стана помирно и повеќе.

Главните жанрови на музиката во кои имаше подобрување во состојбата на испитаникот:

  • фолк;
  • џез
  • класичен;
  • земја, како и други области, кои често се нарекуваат "светлина".

Исто така, научниците од Универзитетот забележаа дека ако редовно слушате музика, тогаш значително се намалува потребата за земање анестетици и аналгетици, што има корисен ефект врз периодот на рехабилитација. При слушање на одредени жанрови, синдромот на болка се намалува и лицето едноставно не ја чувствува потребата да го замрзне со помош на потрошувачката на синтетички лекови.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .