Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците успеале да добијат лице од кома со ултразвучна опрема.

Истражувачите од Калифорнискиот институт, лоцирани во Лос Анџелес, го довеле лицето од состојба на кома. Како што објавија на официјалната веб-страница на институцијата, ултразвук им помогна во ова, што ги стимулираше невроните во мозокот.

Се веруваше дека единствениот ефикасен начин за спасување на лице од состојба на кома е хируршка интервенција. Беше прилично ризично поради инсталирањето на електроди во областа на таламусот. Новата техника ја елиминира хируршката интервенција, што значи дека е побезбедна.

За да се "разбуди" пациентот со помош на ултразвук, се користеше мал уред. Ултразвукот работеше на различни области на мозокот 30 секунди 10 пати. Севкупно, отстранувањето на пациентот од кома траеше 10 минути. Доколку, пред почетокот на терапијата, пациентот немал реакција на надворешни стимули и сигнали, тогаш состојбата на пациентот се подобрила. Тој почна да реагира на надворешни сигнали, кимна со главата или тресејќи ја главата. Се планира да се користи оваа техника за лекување на други пациенти, но за тоа ќе бидат потребни дополнителни истражувања.

Кома е сериозна состојба на пациент кој ја изгубил свеста. Постојат четири степени на кома - на првиот мозокот практично не страда, а последниот практично паѓа. Во оваа болест, метаболизмот и сите телесни функции, како и нервната активност, се забавуваат. Колку подолго лицето е во кома, толку е помала веројатноста дека ќе ја врати свеста. Во такви случаи, лекарите препорачуваат семејството на пациентот да биде исклучено од нивната егзистенција, бидејќи неговото тело не може да го одржи самиот живот. Меѓу причините за кома се повреди на главата, тешки инфекции, интоксикација , мозочен удар .

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .