Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците најдоа најнеповолни месеци за зачнување на децата

Според експертите од Велика Британија, повеќето непожелни за планирање на децата се во март, февруари и јануари, односно првите месеци од годината. Тие ја оправдуваат својата одлука со фактот дека децата родени во есен може да имаат тешкотии во учењето.

Експертите ги оправдуваат своите аргументи со недостаток на витамин Д, кој активно се произведува во текот на овој период. Ова, пак, се должи на недостатокот на сончева светлина во есен и зима - само во првите месеци од животот на бебето.

Нивната студија, научниците ги потврдија резултатите за работата на децата во училиште, која беше собрана повеќе од 5 години во Шкотска. Се покажа дека шкотските деца, кои биле зачнати во првиот квартал од годината, биле речиси 8% зад врсниците родени во пролет или лето.

Во овој поглед, истражувачите препорачуваат родители кои се родени во зима или есен да ги дадат своите деца витамин Д за да го компензираат недостатокот и да ги зголемат менталните способности.

Постојат многу статии и препораки за тоа во кое време од годината подобро е да се планира раѓањето на нероденото дете. Се смета дека концептот во зима или рана пролет е најнеповолниот период за неродено дете, бидејќи веќе во првите месеци од животот тој може да стане жртва на АРВИ и епидемија на грип , а неговиот имунитет од тој момент ќе биде многу слаб. За да забременат дете на пролет, бремените родители не треба да се грижат за имунитетот на децата, туку самостојно, бидејќи нивните организми ќе бидат ослабени поради недостаток на витамин . Концепциски периоди во текот на летото - раѓања на пролет, и забременување во есен - раѓања во лето, поради присуството на големи количества витамини, елементи во трагови, хормони (особено, мелатонин) и други супстанции во организмите на родителите се сметаат поповолни по стандард.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .