Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зика вирусот во Мексико заразил околу 2.000 луѓе

Во Република Мексико, властите се сериозно загрижени за ширењето на вирусот Зика . Денес, речиси 2.000 луѓе се болни во земјата. Според Министерството за здравство, само минатата недела биле евидентирани 265 нови пациенти. Вирусот најактивно се шири во државата Гереро, каде се наоѓа една третина од сите пациенти. Многу инфекции се забележани во Оахака, Чиапас и Веракруз.

Оваа болест се сметаше за безопасна за луѓето пред почетокот на оваа година. Сепак, во февруари, СЗО го алармираше поради ширењето на треска во Америка, признавајќи ја болеста како итна ситуација на глобално ниво.

Потсетиме дека вирусот бил откриен Зика во 1947 година на африканскиот континент во студијата на жолта треска. До неодамна, тоа не се манифестира, но активно почна да се истражува по појава на болеста во Америка и Азија. Се покажа дека Зика не е толку безопасна како што изгледа - ако бремената девојка се разболи, тогаш таа има значителен ризик да има бебе со микроцефалија (намалена големина на черепот и проблеми со нервниот систем, вклучувајќи деменција). Симптомите на болеста наликуваат на грип или треска. Се уште нема ефективна вакцина против Зеке.

Денес, вирусот се шири не само во Мексико - неодамна беа забележани првите случаи на болеста во Флорида, САД. Единствени случаи на инфекција се забележани во европските и азиските земји. Векторите на болеста се тропски комарци, а поголемиот дел од оние заразени се туристи кои неодамна се вратија од Јужна Америка. И покрај опасноста да се има дете со патологии, печатот неодамна објави дека еден канадски кој го имал вирусот имал целосно здраво дете.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .