Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цитрусни плодови помагаат во одржување на тенок појас

Научниците од Институтот во Сао Паоло откриле дека јадењето плодови од семејството на цитрус, особено портокалите, може да ја спречи појавата на масни наслаги, како и компликации со дебелина . Научниот свет би можел да дознае за ова на годишниот состанок на американската хемиска заедница.

Во текот на експериментот, научниците редовно хранат пет десетици глувци со производи со флавоноиди - супстанции кои главно се познати по агруми (портокал, вар, лимон). Покрај тоа, еритоцитрин со хемопедин беше тестиран на глувци.

Потоа, лабораториските глодари беа поделени во 3 групи, кои вклучуваа употреба на различни диети. Значи, на глувците од првата група им се давала главно масна и висококалорична храна. Втората група беше нахранета со обична храна, а на испитаниците од групата 3 им беше дадена храна богата со масти и флавоноиди. Како резултат на експериментот, беше откриено дека глодарите од првата група, кои имале екстремно масна храна во нивната исхрана, оштетиле клетки поради екстремно високата содржина на тиобарбитурична киселина или ТБЦ. Во споредба со првата група на глувци, во третиот, напротив, намалување на нивото на ТБА беше забележано во просек за половина.

Потсетиме, научниците веќе долго време покажаа корисни својства на цитрус. Значи, јадењето грејпфрут го подобрува васкуларниот тон, портокал - го подобрува дигестивниот тракт. Патем, портокал прво се рангира меѓу агрумите во количината на фруктоза. Лимон и вар се користат за превенција и контрола на грип . Содржината на аскорбинска киселина во ваквите плодови го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни болести, го подобрува функционирањето на нервниот систем, го подобрува расположението, па дури и помага во борбата против пушењето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .